Modelistler, stilistin hazırladığı modelin elle veya bilgisayar programları aracılığı ile kalıbını hazırlayan ve serileme işlemini yapan moda endüstrisinin kahramanlarıdır.

Modelistler Neleri Bilmelidir?

Kadın, erkek ve çocuk vücut oranları, beden ölçüleri hakkında temel bilgilere sahip olmalı, hazır giyimde önemli yer tutan yardımcı malzemeleri ve kullanım özelliklerini de bilmelidir.

Kalıp çalışmalarını sektörde gelişen yeni bilgiler doğrultusunda yapmalıdır.

Modelistin Çalışma Alanları Nelerdir?

Modelistle çalışan firmalar, modelistlerden giysinin kalıbını hazırlamanın yanı sıra; kalıbın giysiye dönüşme sürecini takip etmesini de isterler.

Kişisel Özellikleri Nelerdir?

Yoğun ekip çalışmasına uyum sağlayabilecek, aktif, kendini geliştirmeye açık ve dikiş talimatlarını hazırlayarak model makineciyi yönlendirebilecek adaylar, cazip modelist ilanları arasından kendilerine uygun olan işi, diledikleri şehirde kolayca bulabilirler.

Sektördeki Yeri ve Önemi Nedir?

Moda sektöründe en az stilistler kadar önemli olan modelistler, sıklıkla stilistler ile aynı zeminde ve etkileşim içinde çalışırlar.

Modelistlerin Kariyerlerinde Gelecekleri Nedir?

Gelişen moda ve tekstil sektöründe modeliste olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır ve bu durum modelist iş ilanı artışını beraberinde getirmektedir. İyi eğitim almış ve kendini mesleki olarak yetiştirmiş tecrübeli modelistler, firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle siz de profesyonel bir modelist olmak  için NFA Nişantaşı Fashion Academy’de eğitim alabilirsiniz.

Çalışma Programı

Temel Anatomi Bilgisi
Temel Ölçü Alma Teknikleri
Baz Kalıp Hazırlama
Kalıp Serileme Teknikleri
Temel Drapaj Teknikleri ve Uygulama

Normal Program

Toplam süre: 1120 saat
Ders süresi: 3 saat
Program: 2 yıl
Haftalık katılım: 5 Ders

Yoğun Program

Toplam süre: 1120 saat
Ders süresi: 3 saat
Program: 1 yıl
Haftalık katılım: 10 Ders

Ders Saatleri

Pazartesi-Perşembe

Sabah 09:30 – 12:30
Öğlen 13:30 – 16:30
Akşam (Salı ve Perşembe günleri) 18:00 – 21:00

Cumartesi

Sabah 10:00 – 13:00
Öğlen 13:30 – 16:30